המדריך לרכישת קרקע לבניית בית פרטי

רכישת קרקע מאפשרת לבנות את בית החלומות לפי תכנית בהתאמה אישית. בטווח הארוך, פרויקט בניה מן הסוג הזה גם מאפשר להפיק רווח מהנכס ולאחר מכן למכור או להשכיר אותו. עם זאת, אופי הקרקע משפיע על הפרויקט והוא גם קובע את לוח הזמנים של בניית הבית. כתוצאה מכך, חשוב להשקיע ברכישת הקרקע ולוודא שהיא מתאימה לצרכים ולציפיות.

בישראל יש כמה אפשרויות לחיפוש מגרש עבור בניית בית פרטי. האפשרות הראשונה היא לפנות למנהל מקרקעי ישראל והאפשרות השנייה היא לעקוב אחר פרסומים של כונס נכסים. לשם השוואה, שאר האפשרויות הן לקנות קרקע פרטית ממשרד תיווך, לחפש אותה לבד או לקנות קרקע חקלאית. מה היתרונות והחסרונות של כל אחת מהן? ריכזנו עבורכם את הדגשים העיקריים:

1. רכישת קרקע ממנהל מקרקעי ישראל

פניה למנהל מקרקעי ישראל מאפשרת לרכוש קרקע בהליך בטוח ומפוקח. מה שצריך לעשות הוא לעקוב אחר מכרזים למכירת קרקעות לבנייה ולהגיש הצעה עבור מחיר הקרקע. בתוך כך, יש לשים לב למחיר מינימום למגרש ולעלות פיתוח. את סך ההוצאות משווים למחיר הרלוונטי של וילות למכירה ודואגים להגיש הצעה מתאימה.

2. רכישת קרקע מכונס נכסים

גם ברכישת קרקע מכונס נכסים משתמשים בשיטת המכרז. בפועל, כונסי הנכסים הם נציגים של הבנקים מול הנושים ועליהם להציע את הקרקעות למכירה בשוק החופשי. היתרון הוא שאפשר להשיג כך קרקעות לבניית בתים פרטיים במחיר מוזל, אך החיסרון הוא תהליך ארוך.

3. רכישת קרקע פרטית דרך משרד תיווך

עלות התיווך לרכישת קרקע פרטית עומדת על 1.5%-2% מערך הקנייה. דמי התיווך דומים מהבחינה הזו לעסקאות נדל"ן אחרות והיתרון הוא שאפשר להיעזר במתווך לצורך ניהול משא ומתן. כמו כן, מתווך יכול לחפש במקום הרוכש את הנכס שמתאים עבורו לפי דרישות ותקציב שמוגדרים מראש.

4. רכישת קרקע פרטית לאחר חיפוש עצמי

חיפוש עצמי של קרקעות לבניית בית פרטי מתבצע דרך אתרי אינטרנט, פרסומים בעיתון, רשתות חברתיות, מקומונים וכן הלאה. לחילופין, יש רוכשי קרקעות שמסתובבים רגלית באזור מבוקש ומחפשים אחר שלטי "למכירה", או פשוט פונים לבעלי קרקעות עם הצעה כספית. כאן היתרון הוא חיסכון בהוצאות, אך החיסרון הוא השקעת זמן שלא בהכרח מניבה תועלת.

5. רכישת קרקע חקלאית

קרקע חקלאית מתאימה למי שמעוניין בהשקעה לטווח ארוך. עלות הקרקע החקלאית נמוכה משמעותית בהשוואה לקרקע לבנייה, אך קשה לדעת האם ומתי היא תופשר. במידה ובוחרים לקנות קרקע חקלאית לבניית בית פרטי, צריך לבדוק את תכניות הבניה באזור.

לסיכום, יש כמה דרכים לקנות קרקע לבניית בית ולכל אחת מהן יתרונות וחסרונות אחרים. הדבר החשוב הוא להתאים את אופי הקרקע לתכנית הבנייה – ולהשתמש במקורות מידע אמינים. לבסוף, רצוי לתכנן את עלות הבניה לעומת רכישת נכס מוכן.

עיצוב סלונים

השארת תגובה